Az öntözővíz minőségének ismerete jelentős gazdasági előnyökkel jár
Az öntözővíz mennyisége mellett annak minősége is jelentős hatással van a termésre, a talajképződési folyamatokra, valamint az öntözőberendezések működésére.
A legtöbb esetben nincs lehetőségünk megválasztani, hogy milyen vízforrásból öntözzünk, azonban amennyiben ismerjük öntözővizünk komponenseit, lehetőségünk lehet a káros hatások korrigálására.
Az öntözővíz kémiai összetétele elsősorban a talajra és a növényekre hathat károsan, míg a fizikai összetevők az öntözőberendezések üzemeltetésében okozhatnak problémákat.
Az öntözővíz kémiai kezelése problematikus. A komponensek ismerete így alapvetően nem a víz kezeléséhez szükséges, hanem ahhoz, hogy a növénytermesztés során alkalmazkodni tudjunk a rendelkezésünkre álló öntözővíz összetételéhez.
- A káros sófelhalmozódás elkerülése érdekében vizsgálnunk kell az öntözővíz sótartalmát. Ennek egyik módszere a fajlagos elektromos vezetőképesség (EC) mérése, melynek alapja, hogy a vízben oldott ionok mennyiségével arányosan nő a vezetőképesség. Tápoldat készítésekor vegyük figyelembe az öntözővíz EC értékét, mivel a víz sótartalmát növelik a műtrágyákban található sók is!
- Az elektromos vezetőképesség mérése információval szolgál az összes sótartalom kapcsán, azonban öntözővizünk hatásainak ismeretéhez meg kell határoznunk ionösszetételét is. A szikesedés szempontjából az öntözővíz kationösszetétele akkor kedvező, ha a Na-ionok részaránya a többi kationhoz képest alacsony.
- A hidrogénkarbonát- és karbonáttartalmat elsősorban az öntözővíz kémhatását befolyásoló szerepük miatt kell vizsgálni. Mivel az öntözővíz karbonát tartalma többnyire alacsony, a magas pH-t főként a hidrogénkarbonát megnövekedett mennyisége okozza.
Az öntözővíz fizikai összetevőinek, a mechanikai szennyező anyagok mennyiségének ismeretében el tudjuk dönteni, hogy milyen módját válasszuk a víz kijuttatásának, illetve szükséges-e mechanikailag kezelni öntözővizünket. Az öntözővíz szűrése energiaveszteséggel jár, így célszerű a vízvizsgálat eredményének függvényében határozni annak hasznosságáról.
A Vízépszolg-94 Kft. laboratóriumában a kémiai és fizikai komponensek mellett az öntözővizek toxikus fémtartalmát és bakteriológiai paramétereit is vizsgáljuk. Amennyiben talajvízből történik az öntözés, mindenképpen ajánlottak ezek az analízisek is, mivel a felszín felől a talajvízbe sokkal könnyebben bejutnak a szennyeződések, mint a rétegvízbe.
Laboratóriumunk akkreditációja kiterjed valamennyi felsorolt vizsgálatra, valamint az öntözővizek mintavételére is, így eredményeink használhatók az öntözőkutak vízjogi engedélyeztetési eljárásában is.